PF0805FRM7P0R02L
DigiKey Part Number
311-0.02NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-0.02NTCT-ND - Cut Tape (CT)
311-0.02NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0805FRM7P0R02L
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF0805FRM7P0R02L Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)