P4KE540A/B is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
740V Clamp 540mA Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
P4KE540A/B
DigiKey Part Number
13-P4KE540A/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4KE540A/B
Description
TVS DIODE 459VWM 740VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
740V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
540mA
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Box (TB)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
459V
Voltage - Breakdown (Min)
513V