KNP100JR-73-7R5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 5.314
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
7.5 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
KNP100JR-73-7R5
DigiKey Part Number
7.5ACTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP100JR-73-7R5
Description
RES 7.5 OHM 5% 1W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
KNP100JR-73-7R5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)