HHV100FT-73-100K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 5.618
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
100 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety Metal Film
HHV100FT-73-100K
DigiKey Part Number
100KBGTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHV100FT-73-100K
Description
RES 100K OHM 1% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HHV100FT-73-100K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)