FMP200JR-52-120R
DigiKey Part Number
120ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
120ZCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP200JR-52-120R
Description
RES 120 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FMP200JR-52-120R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)