CFR-25JB-52-160K
DigiKey Part Number
160KQBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR-25JB-52-160K
Description
RES 160K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFR-25JB-52-160K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
0/ -700ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)