AT0805BRD07261RL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 604
261 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
AT0805BRD07261RL
DigiKey Part Number
AT0805BRD07261RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT0805BRD07261RL
Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT0805BRD07261RL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)