AT0402DRD071K47L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 16
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 5
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 927
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
1.47 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
AT0402DRD071K47L
DigiKey Part Number
AT0402DRD071K47L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT0402DRD071K47L
Description
RES SMD 1.47KOHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT0402DRD071K47L Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)