AC1218FK-0756RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
56 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC1218FK-0756RL
DigiKey Part Number
AC1218FK-0756RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1218FK-0756RL
Description
RES SMD 56 OHM 1W 1812 WIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC1218FK-0756RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)