AC0805JR-077R5L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
7.5 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0805JR-077R5L
DigiKey Part Number
AC0805JR-077R5L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805JR-077R5L
Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0805JR-077R5L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)