AC0805FR-079M1L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 4.000
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
Samsung Electro-Mechanics
Similar
Samsung Electro-Mechanics
9.1 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0805FR-079M1L
DigiKey Part Number
AC0805FR-079M1L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805FR-079M1L
Description
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0805FR-079M1L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)