911KD14J-OP10 is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 30
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 358
Eaton - Electronics Division
910 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
911KD14J-OP10
DigiKey Part Number
13-911KD14J-OP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
911KD14J-OP10
Description
VARISTOR 910V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
255J
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V