911KD14-FP10 is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 243
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 109
Eaton - Electronics Division
910 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
911KD14-FP10
DigiKey Part Number
13-911KD14-FP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
911KD14-FP10
Description
VARISTOR 910V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
175J
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V