911KD10J-F is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
910 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
911KD10J-F
DigiKey Part Number
13-911KD10J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
911KD10J-F
Description
VARISTOR 910V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
130J
Capacitance @ Frequency
110 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V