911KH10J-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
910 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
911KH10J-F
DigiKey Part Number
13-911KH10J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
911KH10J-F
Description
VARISTOR 910V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
130J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
110 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V