751KD20-FP7.5 is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 187
In Stock: 0
Eaton - Electronics Division
In Stock: 10
Datasheet
750 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
751KD20-FP7.5
DigiKey Part Number
13-751KD20-FP7.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
751KD20-FP7.5
Description
VARISTOR 750V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
255J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
530 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V