621KD20-O is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 700
In Stock: 0
Eaton - Electronics Division
In Stock: 157
Datasheet
620 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
621KD20-O
DigiKey Part Number
13-621KD20-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621KD20-O
Description
VARISTOR 620V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
224J
Capacitance @ Frequency
650 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V