MOV20V385Y
DigiKey Part Number
283-MOV20V385Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV20V385Y
Description
VARISTOR 620V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
620 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Energy
224J
Capacitance @ Frequency
650 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V