560KD07-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 1.840
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
56 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
560KD07-OTR
DigiKey Part Number
13-560KD07-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
560KD07-OTR
Description
VARISTOR 56V 250A DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
62 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
3.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
890 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V