560KD05J-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
56 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
560KD05J-OTR
DigiKey Part Number
13-560KD05J-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
560KD05J-OTR
Description
VARISTOR 56V 250A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
62 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.8J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V