511KD14J-FP10TB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 805
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
510 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
511KD14J-FP10TB
DigiKey Part Number
13-511KD14J-FP10TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
511KD14J-FP10TB
Description
VARISTOR 510V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
180J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
390 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V