470KD05J-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
47 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
470KD05J-FTB
DigiKey Part Number
13-470KD05J-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
470KD05J-FTB
Description
VARISTOR 47V 250A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
52 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.5J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
530 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V