431KH07J-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
430 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
431KH07J-FTR
DigiKey Part Number
13-431KH07J-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
431KH07J-FTR
Description
VARISTOR 430V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
40J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
115 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V