390KD07J-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
39 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
390KD07J-OTB
DigiKey Part Number
13-390KD07J-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
390KD07J-OTB
Description
VARISTOR 39V 500A DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
4J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
1300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V