331KH14J-FP10 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
330 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
331KH14J-FP10
DigiKey Part Number
13-331KH14J-FP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
331KH14J-FP10
Description
VARISTOR 330V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
363 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
115J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
610 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
210 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
275 V
Varistor Voltage (Min)
297 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
330 V