331KD05J-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
330 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
331KD05J-OTB
DigiKey Part Number
13-331KD05J-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
331KD05J-OTB
Description
VARISTOR 330V 800A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
363 V
Manufacturer
Current - Surge
800 A
Series
Energy
13J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
75 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
210 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
275 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
297 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
330 V