301KD10J-F is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
300 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
301KD10J-F
DigiKey Part Number
13-301KD10J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
301KD10J-F
Description
VARISTOR 300V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
330 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
54J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
330 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
190 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
250 V
Varistor Voltage (Min)
270 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
300 V