301KD05-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
300 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
301KD05-FTR
DigiKey Part Number
13-301KD05-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
301KD05-FTR
Description
VARISTOR 300V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
330 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
9J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
85 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
190 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
250 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
270 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
300 V