271KH20-O is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
270 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
271KH20-O
DigiKey Part Number
13-271KH20-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
271KH20-O
Description
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Capacitance @ Frequency
1500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V