271KH10-O is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
270 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
271KH10-O
DigiKey Part Number
13-271KH10-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
271KH10-O
Description
VARISTOR 270V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
37J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V