270KD07J-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
27 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
270KD07J-FTB
DigiKey Part Number
13-270KD07J-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
270KD07J-FTB
Description
VARISTOR 27V 500A DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
31 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
3J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
1800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Varistor Voltage (Min)
24 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V