241KD05-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
240 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
241KD05-OTB
DigiKey Part Number
13-241KD05-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
241KD05-OTB
Description
VARISTOR 240V 400A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
8J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V