220KD05-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
22 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
220KD05-FTR
DigiKey Part Number
13-220KD05-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
220KD05-FTR
Description
VARISTOR 22V 100A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
26 V
Manufacturer
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1150 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
19.5 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V