201KH20-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
200 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
201KH20-OTB
DigiKey Part Number
13-201KH20-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
201KH20-OTB
Description
VARISTOR 200V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
220 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
180 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V