181KH14J-FP10 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
180 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
181KH14J-FP10
DigiKey Part Number
13-181KH14J-FP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181KH14J-FP10
Description
VARISTOR 180V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V