181KD05-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
180 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
181KD05-OTR
DigiKey Part Number
13-181KD05-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181KD05-OTR
Description
VARISTOR 180V 400A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
4.9J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V