180KD20-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 500
In Stock: 0
18 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
180KD20-FTR
DigiKey Part Number
13-180KD20-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180KD20-FTR
Description
VARISTOR 18V 2KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
21.6 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
11J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
28500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Varistor Voltage (Min)
15 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V