180KD14-O is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
18 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
180KD14-O
DigiKey Part Number
13-180KD14-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180KD14-O
Description
VARISTOR 18V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
21.6 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
4J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
11100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
15 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V