121KH10-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
120 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
121KH10-FTB
DigiKey Part Number
13-121KH10-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
121KH10-FTB
Description
VARISTOR 120V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
18J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
830 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V