121KD20-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 190
In Stock: 0
120 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
121KD20-OTB
DigiKey Part Number
13-121KD20-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
121KD20-OTB
Description
VARISTOR 120V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
55J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
3300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V