121KD14J is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
120 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
121KD14J
DigiKey Part Number
13-121KD14J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
121KD14J
Description
VARISTOR 120V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
40J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V