112KH20-O is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
1.1 kV 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
112KH20-O
DigiKey Part Number
13-112KH20-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
112KH20-O
Description
VARISTOR 1.1KV 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.21 kV
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
383J
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
680 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
895 V
Varistor Voltage (Min)
990 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1.1 kV