101KH20-FP7.5 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
100 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
101KH20-FP7.5
DigiKey Part Number
13-101KH20-FP7.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
101KH20-FP7.5
Description
VARISTOR 100V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
50J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
4000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V