101KD10-O is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 244
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
100 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
101KD10-O
DigiKey Part Number
13-101KD10-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
101KD10-O
Description
VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
15J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V