DTJ2024S12
DigiKey Part Number
1470-DTJ2024S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTJ2024S12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 36V Input
EDA/CAD Models
DTJ2024S12 Models
Category
Power (Watts)
20W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
3.00" L x 1.24" W x 0.77" H (76.2mm x 31.4mm x 19.4mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.67A