R-78HB12-0.5/W
DigiKey Part Number
945-2445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78HB12-0.5/W
Description
DC/DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 72V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78HB12-0.5/W Models
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
Recom Power
Current - Output (Max)
500mA
Series
Power (Watts)
6W
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Type
Linear Regulator Replacement
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
17V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
0.48" L x 0.38" W x 0.94" H (12.1mm x 9.7mm x 24.0mm)