SMDTD03100KA00KP00 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized 1812 (4532 Metric)
SMDTD03100KA00KP00
DigiKey Part Number
1928-SMDTD03100KA00KP00TR-ND - Tape & Reel (TR)
1928-SMDTD03100KA00KP00CT-ND - Cut Tape (CT)
1928-SMDTD03100KA00KP00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDTD03100KA00KP00
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 63VAC 1812
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.130" (3.30mm)
Tolerance
±10%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
63V
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
100V