SMDTD03100KA00KP00 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMDTD03100KA00KP00 |
Description | CAP FILM 0.1UF 10% 63VAC 1812 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized 1812 (4532 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm) |
Tolerance ±10% | Termination Solder Pads |
Voltage Rating - AC 63V | Applications DC Link, DC Filtering |
Voltage Rating - DC 100V | Base Product Number |