CMD15-21UGC/TR8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Visual Communications Company - VCC
In Stock: 97.990
Datasheet
Similar
Bivar Inc.
In Stock: 692
Datasheet
Green LED Indication - Discrete 2.1V 1206 (3216 Metric)
CMD15-21UGC/TR8
DigiKey Part Number
L62215TR-ND - Tape & Reel (TR)
L62215CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD15-21UGC/TR8
Description
LED GREEN CLEAR 1206 SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMD15-21UGC/TR8 Models
Category
Lens Size
2.00mm x 1.50mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Wavelength - Peak
565nm
Color
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Lens Transparency
Clear
Height (Max)
1.30mm