1092D5-28V
DigiKey Part Number
1092D5-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092D5-28V
Description
LED PNL IND GREEN DIFF WIRE LDS
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 28V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
EDA/CAD Models
1092D5-28V Models
Voltage
28V
Series
Current
25mA
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lamp Color
Green
Millicandela Rating
12000mcd
Lens Color
Green
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)